Jakie rolety najlepiej pasują do okien plastikowych?

jakie rolety wybrac

Rolety to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów osłon przeciwsłonecznych. Nowoczesne systemy rolet chronią wnętrza nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Wybrane modele zapewniają również ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz silnym wiatrem. Jakie rolety do okien plastikowych wybrać? Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnych osłon? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

Podstawowe pytanie, jakie zadać musi sobie każdy właściciel prywatnej posiadłości, odnosi się do rodzaju szukanych rolet. Standardowym kryterium podziału jest sposób montażu. Dostępne na rynku systemy dzielą się na montowane wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Rolety wewnętrzne sprawdzają się przede wszystkim w przypadku obiektów już wybudowanych, ponieważ można zawiesić je w praktycznie każdym momencie. To dobre rozwiązanie dla właścicieli domów, którym zależy na podstawowej ochronie przed słońcem. Rolety tego typu są dobrą alternatywą dla firan i zasłon. Zajmują mniej miejsca wewnątrz, dzięki czemu pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Zaoszczędzoną przestrzeń w okolicy okien można wykorzystać w praktyczny sposób.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PCV: Rolety wewnętrzne mają swoje zalety, jednak pod względem funkcjonalności zdecydowanie ustępują systemom montowanym na zewnątrz. Są one zdecydowanie trwalsze, wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Wynika to bezpośrednio z ich konstrukcji. Rolety zewnętrzne zbudowane są z wysokiej jakości aluminium o właściwościach antykorozyjnych. Poza ochroną przed nadmiernym nasłonecznieniem zabezpieczają wnętrza przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Stanowią również dodatkową barierę ochronną przed działaniami podejmowanymi przez włamywaczy. Montaż rolet zewnętrznych przyczynia się do oszczędności energii. Niezależnie od pory roku systemy te zapewniają utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Istnieją trzy podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych – podtynkowe, natynkowe i nadstawne. Poszczególne typy różnią się pomiędzy sobą głównie sposobem montażu. Systemy podtynkowe, nazywane też roletami do zabudowy, montowane są w czasie wykańczania obiektu. Stanowią jego integralną część, nie naruszając przy tym konstrukcji okna. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Często montowane są w domach pasywnych i energooszczędnych.

Rolety natynkowe, nazywane elewacyjnymi lub adaptacyjnymi, można montować zarówno w budynkach dopiero powstających, jak i tych już wybudowanych. Najczęściej mocuje się je do muru lub bezpośrednio do ramy okiennej. Ich skrzynka znajduje się na ścianie lub we wnęce, przez co jest doskonale widoczna od strony zewnętrznej. Rolety elewacyjne zapewniają świetną ochronę przed słońcem, jednak nie są tak dobrym izolatorem termicznym i akustycznym jak modele podtynkowe.

Trzecim z popularnych typów rolet zewnętrznych są systemy nadstawne, często określane jako nakładane. Wynika to z faktu, że ich montaż polega na nałożeniu na ramę okna. Cała konstrukcja jest następnie zabudowywana we wnęce okiennej. Podobnie jak modele podtynkowe stanowią integralną części budynku. Umożliwiają estetyczną zabudowę wnęki  wraz z oknem. Nie można montować ich w dowolnym momencie istnienia obiektu. Montaż możliwy jest podczas wykańczania lub kompleksowego remontu domu.

Które rolety najlepiej sprawdzą się przy oknach plastikowych?

Końcowy wybór rolet do okien plastikowych uzależniony jest od specyfiki budynku oraz osobistych preferencji inwestora. Ze względu na to, że systemy podtynkowe można montować wyłącznie w momencie budowy, to optymalna propozycja dla właścicieli nowych domów, które jeszcze nie zostały wykończone. Jeżeli podczas budowy nie zdecydowałeś się na montaż rolet, powinieneś postawić na systemy natynkowe lub nadstawne. O ile instalacja modeli nadstawnych wymaga wyjęcia ramy okna z wnęki (mogą być montowane w trakcie większego remontu i wymiany okien), to rolety natynkowe możesz zainstalować w praktycznie dowolnym momencie. W związku z tym wielu inwestorów decyduje się właśnie na te systemy.

Dodaj komentarz