Instalacja fotowoltaiczna zasili Twój dom. Dlaczego warto ją zamontować?

Fotofoltaika korzysci z montazuNowoczesne instalacje fotowoltaiczne umożliwiają produkowanie prądu z wykorzystaniem docierającej do Ziemi energii promieniowania słonecznego. Dlaczego warto zdecydować się na zasilanie domu przez fotowoltaikę?

Fotowoltaika – co to jest?

Nauka i technika jak fotowoltaika (PV) jest skoncentrowana na produkowaniu energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego. Obecnie fotowoltaika rozwija się intensywnie, co przełożyło się również na niższe koszty związane z montażem systemów fotowoltaicznych.

Obecnie fotowoltaika bardzo często stosowana jest jako aparatura zasilajaca domy jednorodzinne. Produkowany przez instalacje PV prąd może być wykorzystywany do zasilania sprzętów jak lampy, AGD, RTV. Często instalacje fotowoltaiczne są także łączone z ekologicznymi pompami ciepła lub służą do zasilania grzejników elektrycznych.

Dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną?

  • Redukuje koszty związane z eksploatacją budynku – korzystaniem z prądu.
  • Zabezpiecza przez znacznymi podwyżkami energii w przyszłości.
  • Zapewnia większą niezależność od dostawcy energii.
  • Nie wymaga żadnej obsługi – jest bezobsługowa.
  • Może być wykonana z dofinansowaniem.

Elementy instalacji fotowoltaicznej – jak jest zbudowana?

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła zacząć zasilać dom jednorodzinny lub też inny budynek, a dzięki temu zredukować koszty związane z eksploatacją, musi ona zawierać wszystkie współpracujące ze sobą elementy.

  1. Panele fotowoltaiczne – są montowane na dachach lub na ziemi na specjalnych konstrukcjach wsporczych.
  2. Inwerter solarny (falownik) – element służący do przekształcania prądu stałego w zmienny.
  3. Licznik dwukierunkowy – montowany w instalacjach on-grid, który służy do zliczania energii elektrycznej oddanej do sieci energetycznej oraz pobranej z niej.
  4. Okablowanie – łączy ze sobą wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej.
  5. Dodatkowa aparatura elektryczna – optymalizatory, zabezpieczenia.

Instalacja fotowoltaiczna – on-grid a off-grid

Systemy PV są montowane w dwóch wariantach, czyli on-grid oraz off-grid. Czym równią się między sobą?

Instalacje określane jako on-grid są montowane najczęściej. Są one połączone z siecią elektroenergetyczną dostawcy prądu, co powoduje, że możliwe jest oddawanie nadmiaru wyprodukowanej energii i następnie odbieranie jej po korzystnym przeliczniku, gdy będzie potrzebna.

Instalacje off-grid są obecnie montowane rzadziej, ponieważ w ich przypadku konieczne jest zastosowanie akumulatorów – banków energii. Te na razie pozostają bardzo drogie w zakupie i eksploatacji, co powoduje, że takie instalacje nie są wybierane tak często jak on-grid.

Dodaj komentarz