Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak wpływa na ich żywotność?

panele fotowoltaiczne

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych można wykonywać samodzielnie. Jeśli jednak liczymy na wysoką jakość efektów, to warto skorzystać z doświadczenia profesjonalnych firm, które specjalizują się w takich usługach. Takie działania należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku, po zakończeniu zimy i na koniec lata. Jak wpływają one na żywotność modułów? Wyjaśniamy.

Na czym polega czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Czyszczenie Paneli Fotowoltaicznych polega na kompleksowym myciu oraz usuwaniu wszelkich zabrudzeń, które powstały na zewnętrznych elementach. Zazwyczaj całość pracy wykonuje się ręcznie przy wykorzystaniu delikatnych gąbek i szczotek oraz bezpiecznych detergentów. W przypadku dużych powierzchni, które znajdują się na dachach płaskich, niektóre firmy wykorzystują systemy robotów czyszczących.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych można wykonać samodzielnie. Jednak ich nieumiejętne mycie może zwiększać ryzyko uszkodzenia. Dlatego zwłaszcza w przypadku wielkopowierzchniowych konstrukcji zalecane jest korzystanie z usług profesjonalistów. Nie tylko zadbają kompleksowo o czystość powierzchni modułów, ale także będą w stanie dostrzec ewentualne problemy techniczne.

Jaki wpływ na żywotność modułów ma czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Największym problemem jest zazwyczaj nieumiejętne mycie lub spore zaniedbania w tym zakresie. Mogą one doprowadzić do bardzo poważnych skutków. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozwoju porostów i roślin, których korzenie mogą uszkodzić elementy paneli. Dotyczy to zwłaszcza instalacji ziemnych.

Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na modułach fotowoltaicznych wpływają także na wydajność wytwarzania energii elektrycznej. Czyszczenie paneli eliminuje więc problemy wynikające ze straty pierwotnej mocy. Kompleksowe usuwanie jakichkolwiek zabrudzeń i zanieczyszczeń wpływa na lepszą efektywność produkcji energii. Niedostatecznie wyczyszczone panele produkują nawet kilkanaście procent mniej prądu, co przekłada się na mniejszy uzysk energetyczny.

Dodaj komentarz